Leczenie kanałowe (endodoncja)

Leczenie kanałowe (inaczej leczenie endodontyczne) zajmuje się leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Najczęstszą przyczyną chorób miazgi są bakterie, których źródłem są m.in. głębokie ubytki próchnicowe, nieszczelne wypełnienia, urazy zębów.

Umów wizytę

Zapaleniu nerwu może towarzyszyć przedłużająca się reakcja bólowa na bodźce termiczne, ból samoistny, szczególnie mocny podczas nagryzania. Niekiedy dolegliwościom towarzyszy obrzęk okolicznych tkanek.

W sporadycznych przypadkach dochodzi również do bezobjawowej martwicy miazgi, co przypadkiem możemy wykryć podczas rutynowego, kontrolnego zdjęcia radiologicznego.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Celem leczenia kanałowego jest chemomechaniczne opracowanie i oczyszczenie systemu kanałów korzeniowych wraz z ich szczelnym wypełnieniem biozgodnym materiałem. Koniecznym warunkiem pozytywnego wyniku leczenia jest wykonanie szczelnej odbudowy korony zęba po zakończonej fazie leczenia kanałowego.

Dzięki nowoczesnym metodom oraz narzędziom stosowanym obecnie podczas leczenia kanałowego w większości przypadków jesteśmy w stanie zachować zęby, które wcześniej skazane byłyby na usunięcie.

Czy konieczne jest leczenie pod mikroskopem?

Tak. Leczenie kanałowe w gabinecie Es-Dent wykonywane jest zawsze przy użyciu mikroskopu operacyjnego, w odpowiedniej szczelnej izolacji pola zabiegowego (koferdam), co znacząco wpływa na jego jakość oraz długofalowe rokowanie leczonego zęba. Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu bezbolesnego znieczulenia komputerowego, zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Czy leczenie kanałowe boli?

Najczęściej spotykaną obawą wśród pacjentów z zatruciem zęba jest pytanie, czy leczenie kanałowe boli. Taki lęk często powoduje, że pacjenci odwlekają wizytę w gabinecie stomatologicznym. Leczenie może być dla pacjenta w pewnym stopniu niekomfortowe, natomiast nie jest bolesne.

W gabinecie Es-Dent zabieg leczenia kanałowego przeprowadza się z zastosowaniem komputerowego znieczulenia, dzięki czemu ból jest praktycznie nieodczuwalny. Znieczulenie podaje się za pomocą aplikatora, bez użycia strzykawki i igły, co sprawia, że nawet osoby wrażliwe nie będą narażone na niepotrzebny stres związany z wizytą u dentysty. Znieczulenie komputerowe aplikuje środek znieczulający stopniowo, a mikroprocesor znajdujący się w maszynie indywidualnie dobiera ilość dawkowanego znieczulenia.

Dodatkowo nasz zespół tworzą doświadczeni profesjonaliści, dla których priorytetem jest spokój i komfort pacjenta. Każdy etap leczenia szczegółowo omawiamy z pacjentem, rozwiewając jego ewentualne obawy.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Ceny endodoncji oscylują w granicach od 500 do 1200 zł. Koszt ten może różnić się w zależności od tego, czy zabieg wykonywany jest po raz pierwszy, czy też kanał jest powtórnie leczony w skutek zęba przeleczonego kiedyś w sposób nieprawidłowy. Szczegółowe ceny znajdą Państwo na stronie Cennik. Dokładną kwotę leczenia kanałowego ustala się po konsultacji z lekarzem.