Wyrwanie zębów mądrości

Współczesna chirurgia stomatologiczna obejmuje wiele zabiegów, w tym usuwanie zębów mądrości. Dentyści wykonują ekstrakcje ósemek z różnych powodów, począwszy od zmian próchnicowych, a skończywszy na zbytnim stłoczeniu uzębienia. Nasz gabinet stomatologiczny przyjmuje pacjentów w każdym wieku. Pomagamy im wyleczyć choroby uzębienia, niwelujemy ból i uzupełniamy ubytki. Wszystkie procedury przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym,

Co to jest ząb mądrości?

Zęby mądrości to potoczne określenie na trzecie trzonowce, czyli ostatnie zęby trzonowe. „Ostatnie” dotyczy zarówno ich lokalizacji w łuku zębowym, jak i czasu, w którym się pojawiają. Wyrastają najpóźniej, w okresie, w którym człowiek dojrzewa lub już osiągnął dojrzałość. Z tego powodu często sprawiają właścicielom poważne problemy zdrowotne.

Ósemki wyrzynają się między 17. a 25 rokiem życia. Proces rośnięcia nierzadko zajmuje im kilka lat, a w niektórych przypadkach mogą pojawić się nawet w okolicach 40 roku życia.

U większości osób rosną cztery zęby mądrości (po dwa w każdym łuku), chociaż czasami nie wyrastają w ogóle. O tym, że zaczęły się wyrzynać, świadczą też objawy takie jak ból w tylnej części szczęki. Później może obejmować dziąsła i podniebienie, dolegliwości mogą przenieść się również w rejon skroni czy ucha. Innym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych lub zwiększona wrażliwość dziąsła na dotyk.

Mężczyzna siedzi na fotelu dentystycznym i szeroko się uśmiecha

Dlaczego usuwa się ósemki?

Jako że zęby mądrości wyrzynają się późno, zazwyczaj w jamie ustnej nie ma już na nie miejsca. Zaczynają więc rosnąć pod niewłaściwym kątem – w bok lub poziomo. Z powodu nieprawidłowego położenia ósemki dochodzi do różnego rodzaju powikłań. Brak miejsca w łuku prowadzi do stłoczenia sąsiednich zębów oraz do ich przesunięcia. Z czasem mogą powstawać wady zgryzu, które będą wymagać leczenia ortodontycznego.

Niekiedy ósemki nie mają się jak wyrznąć i pozostają pod powierzchnią dziąsła. Nie mogą się przez nie przebić i wtedy mówimy o zatrzymaniu zęba mądrości. W innym przypadku może wyrznąć się częściowo, w efekcie widoczna jest tylko jego niewielka część.

Ósemka znajdująca się na samym końcu szczęki bądź żuchwy sprawia zwykle problemy przy higienie jamy ustnej. Niełatwo dostać się do niej szczoteczką czy nitką dentystyczną, przez co zaczynają się na niej gromadzić resztki jedzenia i osad. Z czasem może skutkować to stanem zapalnym, infekcjami oraz chorobami przyzębia.

Rozwiązaniem u takich osób jest periodontologia i leczenie schorzeń dziąsła. Jeśli nie jest skuteczne (problem powraca), stomatolog może zalecić ekstrakcję.

Czy ekstrakcja ósemki to konieczność?

Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości nie zawsze jest potrzebne. Ósemki mogą wyrosnąć prawidłowo – umiejscowić się w odpowiednim położeniu, pod dobrym kątem etc. W takim przypadku należy regularnie umawiać się na przeglądy, na których stomatolog sprawdzi, czy zęba nie atakuje próchnica i czy dziąsła nie są zaczerwienione. Pacjent powinien stosować przeciwpróchnicowe pasty lub żele i płyny do płukania ust.

Czasami odpowiednia higiena jamy ustnej nie wystarczy, bo u posiadacza zębów mądrości pojawia się dyskomfort lub ból. Jeżeli wyrzynaniu się ósemki towarzyszy obrzęk, infekcje albo dochodzi do uszkodzenia innych zębów, jej chirurgiczne usunięcie może być jedynym rozwiązaniem.

Poza przewlekłymi infekcjami wywoływanymi gromadzeniem się bakterii pacjenci mogą uskarżać się na ropnie i torbiele. Te dolegliwości – podobnie jak uciskanie przez ósemki sąsiednich zębów – mogą być przesłanką do ekstrakcji. Chirurgiczne usunięcie zębów mądrości zapobiegnie dalszym schorzeniom wymagającym pomocy stomatologa.

Ostateczną decyzję o wyrwaniu zęba podejmuje dentysty, który opiera się na badaniach i ocenie stanu jamy ustnej oraz dziąsła. Może być to stomatolog dowolnej specjalizacji, w tym chirurg, periodontolog lub ortodonta, który uzna, że przed korektą wady zgryzu trzeba powiększyć przestrzeń do prostowania zębów.

Chłopiec siedzi na fotelu dentystycznym i szeroko otwiera buzię

Czy chirurgiczne usuwanie ósemek boli?

W naszym gabinecie każda ekstrakcja, w tym chirurgiczne usuwanie ósemek, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog podaje preparat znieczulający przy wykorzystaniu bezigłowego systemu komputerowego.

Przygotowanie do usunięcia zębów mądrości

Zanim dojdzie do ekstrakcji, pacjent musi umówić się na konsultację. Chirurg stomatolog oceni stan dziąsła, przyjrzy się problematycznemu zębowi oraz sąsiadującym, a także dokona analizy zdjęcia RTG. Po ustaleniu stopnia zaawansowania dolegliwości dokona kwalifikacji (bądź nie) do zabiegu.

Zwykle ekstrakcję zębów mądrości, które wyrzynają się nieprawidłowo, przeprowadza chirurg stomatolog. W szczególnie trudnych przypadkach procedurę może wykonać chirurg szczękowy. Prócz tego zdarzają się sytuacje, w których potrzebne będzie znieczulenie przewodowe albo ogólne (narkoza). Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, położenia ósemki, jej wpływu na sąsiednie zęby etc.

Pacjent, który zgłasza się do gabinetu na chirurgiczne usuwanie ósemki, otrzymuje od chirurga odpowiednie zalecenia. Między innymi, stomatolog może nakazać mu powstrzymanie się od spożywania pokarmów czy picia napojów na kilka godzin przed ekstrakcją. Jeżeli pacjent przyjmuje antybiotyki, może zostać poproszony o ich odstawienie. Taka sytuacja zachodzi przy podejrzeniu infekcji.

Kobieta szeroko się uśmiecha i wskazuje na swój tylni ząb

Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości – przebieg

Ekstrakcja zęba mądrości może zająć chirurgowi kilkanaście minut albo kilka godzin. Jej czas będzie uzależniony od trudności. Kiedy pacjent zjawia się w klinice, stomatolog podaje mu znieczulenie, a gdy środek zacznie działać, przystępuje do zabiegu.

Czasami konieczne okazuje się nacięcie dziąsła i zlikwidowanie kości, która otacza ząb. Dzięki temu chirurg uzyskuje lepszy dostęp do obszaru zabiegowego. Przy bardziej złożonych przypadkach chirurgiczne usuwanie ósemek polega na podzieleniu ich na mniejsze elementy. Jeśli to możliwe, ząb jest usuwany w całości.

Ostatnim krokiem w ekstrakcji jest zszycie rany. To zmniejsza ryzyko powikłań, infekcji, a także przyspiesza procesy regeneracji.

Zalecenia po ekstrakcji ósemki

Po zabiegu usunięcia zęba, kiedy znieczulenie przestanie działać, pacjent może odczuwać dyskomfort, a szczególnie wrażliwe osoby – ból. Aby go złagodzić, można przyjmować środki przeciwbólowe.

Przez pierwsze kilka godzin nie należy jeść ani pić, aby rana pozabiegowa mogła zacząć się goić. Jeżeli pojawi się obrzęk, warto stosować zimne okłady.

Co najmniej 48 godzin od momentu usunięcia ósemki należy unikać palenia papierosów oraz picia alkoholu. Używki mogą osłabić organizm, przyczynić się do infekcji oraz problemów z gojeniem.

O czym należy pamiętać po wyrwaniu ósemki?

W kolejnych etapach pacjent musi szczególnie dbać o higienę w jamie ustnej. Stomatolog poleci mu specjalny płyn do płukania ust, prócz tego powinien delikatnie szczotkować zęby. Pielęgnacja obszaru, z którego wyrwano ósemkę, powinna skupiać się na usuwaniu resztek jedzenia w taki sposób, aby nie podrażnić rany i nie zniszczyć skrzepu, który w niej powstał.

Aby uniknąć powikłań po ekstrakcji zębów, dobrze przez kilka dni starać się jeść chłodne (a przynajmniej nie gorące) posiłki. Jeśli to możliwe, lepiej wybierać dania płynne lub o konsystencji, która nie będzie wymagała gryzienia.

Rozsądnym rozwiązaniem będzie odłożenie na czas wygojenia rany treningów fizycznych, a także innej wzmożonej aktywności. Warto rozważyć chirurgiczne usuwanie ósemek przed weekendem i poświęcenie wolnych dni na odpoczynek.

Wyrwanie 8 Rzeszów – gdzie się zgłosić?

Dolegliwości związane z pojawieniem się zębów mądrości potrafią poważnie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Nawet jeśli wyrzynanie ósemki nie wiąże się z bólem, stomatolog może podjąć decyzję o jej usunięciu. W takim przypadku warto zgłosić się na ekstrakcję do specjalisty chirurgii. Osoby skierowane na taką procedurę mogą odwiedzić nasz gabinet stomatologiczny, gdzie pracuje dentysta z tą specjalizacją. Podczas konsultacji zbada uzębienie, aby ustalić plan leczenia. Sam zabieg przeprowadzi w znieczuleniu miejscowym, zapewniając pacjentowi komfort.

Godziny otwarcia

Poniedziałek

9.00 do 16.00

Wt-czw

14.00 do 20.00

Piątek

14.00 do 20.00