Korony protetyczne

Współczesna stomatologia ma znacznie więcej do zaoferowania niż leczenie próchnicy. Pozwala uzupełnić całkowite lub częściowe braki przy pomocy nowoczesnych technik i narzędzi. Nasi dentyści szybko i bezboleśnie korygują niedoskonałości uzębienia. Odbudowują szkliwo ukruszone bądź złamane, wstawiają brakujący ząb lub poprawiają estetykę uśmiechu. Stosują przy tym materiały kompozytowe, licówki, mosty i korony protetyczne. Dobierają metodę indywidualnie, w zależności od skali problemu zastanego w jamie ustnej pacjenta.

Dlaczego dochodzi do utraty zębów?

Wpływ na uzębienie ma szereg czynników, od diety, przez choroby po aktywność fizyczną. Jednym uda się zachować zęby naturalne do późnej starości, inni będą potrzebować odbudowy w młodym wieku. Wśród przyczyn ubytków można wymienić zaniedbania higieny, a także schorzenia, które osłabiają kości (np. osteoporoza, cukrzyca).

Nasi specjaliści przykładają starań, aby zachować w jamie ustnej własny ząb pacjenta. O ile nie jest zbyt zniszczony, można go odbudować materiałem kompozytowym. Przy znacznej utracie tkanki twardej (kości) trzeba będzie wykonać zabieg z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego. Takie procedury przeprowadza się po endodoncji, czyli leczeniu kanałowym.

Do braków w jamie ustnej może też dojść w wyniku urazu, wypadku komunikacyjnego lub podczas uprawiania sportu. Stomatolodzy zajmują się wtedy zarówno ubytkami zębów, jak i tkankami miękkimi, które uległy uszkodzeniu.

Mężczyzna w szarej koszulce o krótko przystrzyżonych włosach szeroko się uśmiecha, pokazując białe zęby.

Czemu brakujący ząb trzeba wstawić?

Warto nie tylko dbać o higienę jamy ustnej, lecz również kontrolować uzębienie w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zęby naturalne będą wymagały inwazyjnego leczenia. Niekiedy zniszczenia są tak rozległe, że konieczna jest ekstrakcja. Jeśli dojdzie do usunięcia, utracony ząb należy jak najszybciej uzupełnić. Całkowite lub częściowe braki utrudniają codzienne funkcjonowanie. Sprawiają problemy przy gryzieniu pokarmów, mogą też powodować seplenienie.

Brakujący ząb tworzy przestrzeń, przez którą inne zaczynają się chwiać i przesuwać. Człowiek z lukami w uzębieniu uczy się jeść inaczej, co pociąga za sobą ryzyko zaburzeń życia i wad zgryzu. Pojawiają się kłopoty z tkankami miękkimi, które są odsłonięte i narażone na nacisk.

Zarówno ubytki zębów przednich, jak i tych na odcinkach bocznych z czasem prowadzą do zaniku kości. Leczenie staje się wtedy dłuższe, bardziej złożone i droższe. Przykładowo, można wszczepić implant i wykonać koronę protetyczną, a wcześniej odbudować masę kostną. Inna opcja to przeznaczenie dwóch sąsiadujących z luką zębów na filar mostu protetycznego.

Jak utracony ząb wpływa na samoocenę?

Świadomość niedostatków własnego uzębienia nierzadko wpływa na samoocenę. Częściowe braki zwracają uwagę otoczenia, a niekiedy prowokują niewybredne żarty. Osoba z ubytkami, szczególnie zębów przednich, zaczyna wstydzić się uśmiechać lub zabierać głos. Problem zdrowotny i estetyczny odciska się na jej życiu zawodowym oraz kontaktach towarzyskich.

Czy to całkowite, czy częściowe bezzębie, negatywnie wpływa na wygląd. Z upływem lat dochodzi do zapadnięcia twarzy, w efekcie człowiek z niepełnym uzębieniem wygląda starzej i smutniej. W wielu zawodach prezencja ma duże znaczenie, więc taka osoba może stracić szansę na awans lub w ogóle nie zostanie zatrudniona.

U pacjentów bez własnego uzębienia rozwiązaniem może być jeden z modeli uzupełnień zębów przednich lub bocznych, wykonany w laboratorium protetycznym.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

To, jaką metodę zaproponuje stomatolog, zależy od kilku aspektów. Poza warunkami w jamie ustnej pacjenta specjalista bierze pod uwagę jego oczekiwania oraz budżet. Przy drobniejszych zmianach może doradzić licówki, a przy większych uszkodzeniach – korony lub mosty protetyczne. Jeśli tkanka kostna zdążyła zaniknąć, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegów przygotowujących podłoże pod implanty.

Jeżeli pacjent chce zmienić np. wielkość czy kształt zęba, sprawdzą się licówki. Łatwo skorygować nimi uzębienie nierówne, z przebarwieniami, ukruszone czy ułamane. Zazwyczaj umieszcza się je na jednym bądź kilku przednich zębach, ale można nakleić je również na uzębienie dolne i na odcinkach bocznych. Z tej opcji korzystają posiadacze tzw. szerokiego uśmiechu. Pod względem estetycznym poprawę widać po jednej wizycie w gabinecie.

Przy ograniczonych finansach ekonomicznym rozwiązaniem będzie kompozyt. Takie licówki trzeba wymienić najpóźniej po 5 latach, więc osoby poszukujące czegoś trwalszego częściej decydują się na założenie licówek pełnoceramicznych. Do głównych zalet zalicza się ich wygląd – kolor i struktura do złudzenia przypomina naturalny ząb. Ponadto nie wymagają szlifowania szkliwa.

Kadr pokazuje na szeroko uśmiechniętą kobietę na białym tle w taki sposób, aby podkreślić jej uzębienie

Korony protetyczne tymczasowe i stałe

Co w sytuacji, gdy trzeba nie tyle poprawić estetykę, ile odbudować bardzo zniszczone uzębienie? Wtedy stomatolog uzupełnia ubytki przy pomocy jednego z kilku rodzajów koron protetycznych. Różnią się między sobą m.in. materiałem, z którego zostały wykonane. Niektóre bardziej sprawdzają się przy zębach przednich, inne z kolei będą świetnym wyborem przy trzonowych czy przedtrzonowych.

Kiedy oszlifowany ząb czeka na stałą pracę protetyczną, pacjenci noszą korony tymczasowe zrobione z akrylu. To rozwiązanie korzystne zwłaszcza u osób mających ubytki z przodu. Korony akrylowe pełnią funkcję zabezpieczenia dziąseł i tkanek przyzębia. Zdają egzamin jako osłona zarówno przed urazami, bakteriami czy nadwrażliwością na zmiany temperatury, jak i przed ciekawskimi spojrzeniami.

Podobną rolę co korony tymczasowe odgrywa inny typ konstrukcji protetycznych – mosty tymczasowe. Dzięki takim uzupełnieniom pacjenci mają zapewniony komfort. Nie muszą się obawiać, że przez parę dni bądź tygodni będą musieli pokazywać otoczeniu naturalny ząb zniszczony próchnicą.

Rodzaje koron protetycznych

Jak padło wyżej, korony protetyczne służą odbudowie większych braków. Precyzyjnie odwzorowują naturalny kształt zęba, uzupełniają braki i zapobiegają zanikowi kości. Do najpopularniejszych zaliczają się korony porcelanowe na podbudowie metalowej (na stali dentystycznej). Pacjenci wybierają je przez wzgląd na wysokie parametry przy stosunkowo niskiej cenie. Cechują się dużą odpornością mechaniczną oraz trwałością.

Ten rodzaj idealnie nadaje się do uzupełniania ubytków w bocznych odcinkach. Korony porcelanowe na podbudowie metalowej można stosować też na przednich zębach. Nie zapewniają jednak optymalnej przezierności, charakterystycznej dla naturalnego uzębienia. Dodatkowo mogą stracić na estetyce, jeśli dojdzie do recesji, czyli cofnięcia dziąseł.

Rozwiązaniem, które daje efekt łudząco podobny do naturalnego, są korony pełnoceramiczne. Wykonane z tlenku cyrkonu, mogą być mocowane w dowolnym miejscu szczęki i żuchwy. Za sprawą swoich właściwości najczęściej uzupełniają zęby w przedniej części. Brak metalowej podbudowy sprawia, że korony cyrkonowe prezentują się idealnie w każdym świetle, nawet z bliska.

W niektórych przypadkach nie da się uratować zniszczonego zęba. Trzeba poddać go ekstrakcji, a w konsekwencji nie ma na czym osadzić uzupełnienia wykonanego w laboratorium protetycznym. W takich sytuacjach nasi specjaliści proponują pacjentom korony protetyczne mocowane na implantach. Po okresie osteointegracji (wrośnięcia w kość) wystarczy zamontować odbudowę na wszczepie przy pomocy specjalnego łącznika. Zabieg, tak jak wcześniejsza implantacja, jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Korony protetyczne - zdjęcie poglądowe

Mosty protetyczne jako odbudowa ubytków

Korony pełnoceramiczne czy porcelanowe mogą być stosowane w odbudowie pojedynczych, a także bardziej rozległych braków uzębienia. U pacjentów z częściowym bezzębiem stosujemy mosty porcelanowe. To specjalne konstrukcje protetyczne w całości pokryte porcelaną. Przęsło mostu to element łączący ze sobą korony, natomiast filar to ząb własny pacjenta albo tytanowy implant.

Postępowanie z tego rodzaju pracą nie różni się zbytnio od uzupełniania ubytków z użyciem koron. Zanim do pacjentów trafią finalne wersje porcelanowe, otrzymują mosty protetyczne tymczasowe. Pozwalają im się one przyzwyczaić do konstrukcji, a także chronią przestrzeń pomiędzy zębami filarowymi.

Korony protetyczne Rzeszów – umów się na wizytę!

Utrata jednego bądź więcej zębów niesie ze sobą poważne konsekwencje, dlatego nie warto ociągać się z rezerwacją wizyty w gabinecie stomatologicznym. Im szybciej pacjent zgłosi się do specjalisty, tym szybciej będzie mógł cieszyć się pełnym uzębieniem. Zachęcamy do zapoznania się z nowoczesnymi metodami odbudowy ubytków!

Godziny otwarcia

Poniedziałek

9.00 do 16.00

Wt-czw

14.00 do 20.00

Piątek

14.00 do 20.00