Wypełnienie zęba

Nowoczesne metody leczenia stomatologicznego pozwalają odbudować zęby ukruszone, pęknięte lub ułamane. Dentyści pomagają pacjentom ze zmianami próchnicowymi oraz innymi chorobami uzębienia. Ratują przed ekstrakcją nawet bardzo zniszczone zęby, przywracając ich funkcjonalność i estetykę uśmiechu. W naszym gabinecie stomatologicznym stosujemy różne rodzaje wypełnień. Dobieramy je w zależności od lokalizacji i wielkości ubytku.

Czym jest wypełnienie stomatologiczne?

Wypełnienie to specjalny materiał, którym dentysta uzupełnia brakujące tkanki. Wykonuje procedurę po usunięciu zmian próchnicowych i odpowiednim przygotowaniu podłoża. W naszej placówce każdy zabieg wypełnienia zęba przeprowadzamy w znieczuleniu. Dzięki temu cały proces leczenia próchnicy zapewnia pacjentowi komfort.

Potoczne określenie wypełnień stomatologicznych to plomba dentystyczna. W przypadku kompozytu mówimy o białej plombie przez wzgląd na jej kolor oraz dopasowanie do barwy naturalnego uzębienia.

Kobieta szeroko się uśmiecha, pokazując białe zęby. Palcami również pokazuje uśmiech

Wypełnienie zęba – kiedy jest potrzebne?

Kiedy ząb zostaje zaatakowany chorobą, może pojawić się ból, zaczerwienienie lub opuchlizna dziąsła, a także stan zapalny. Niekiedy pacjent nie odczuwa objawów albo ignoruje je z różnych powodów (brak czasu, obawa przed wejściem na fotel, złe doświadczenia z poprzednich gabinetów etc.). Im dłużej odwleka wizytę u stomatologa, tym większe będzie potrzebne wypełnienie uszkodzonych tkanek.

Ból zęba, trudności z gryzieniem oraz inne symptomy powinny skłonić do konsultacji z dentystą. Specjalista zbada stan jamy ustnej, a później dobierze materiał do wypełnienia zęba. Zastąpi nim uszkodzoną tkankę i przywróci jej funkcjonalność.

Kiedy stomatologia zachowawcza nie wystarcza?

W przypadku zaawansowanej próchnicy, infekcji albo pęknięcia zęba dochodzi do choroby lub martwicy miazgi zębowej. Wtedy niezbędna jest ingerencja w jego wnętrze i praca na kanałach korzeniowych. Pacjent wymaga leczenia kanałowego, czyli zabiegów z zakresu endodoncji.

W trakcie procedury stomatolog usuwa z komory i kanałów zainfekowaną tkankę, a potem oczyszcza pole zabiegowe. W kolejnym kroku zastępuje utracone tkanki zęba płynną gutaperką. Po zakończeniu leczenia kanałowego może uzupełnić ubytek poprzez odpowiedni rodzaj wypełnienia lub korony.

Rodzaje wypełnień zębowych

W nowoczesnej stomatologii istnieje kilka rodzajów wypełnień stomatologicznych. Pierwszy typ to stosowane w przeszłości wypełnienia amalgamatowe. Takie plomby miały swoje zalety, w tym odporność na uszkodzenia mechaniczne czy trwałość. Z powodu ciemnej, srebrzystej barwy zazwyczaj były wykorzystywane w leczeniu zębów z tylnej części łuku zębowego. Za specyficzny kolor materiału odpowiada jego skład – elementy takie jak rtęć, srebro, cyna i miedź.

Współcześnie nie używa się już wypełnień amalgamatowych. Ich nowszym odpowiednikiem jest materiał kompozytowy, nazywany też białą plombą dentystyczną. Wyparł amalgamat, bo zapewnia lepsze efekty wizualne, a co najważniejsze, nie zawiera rtęci.

Czym są wypełnienia tymczasowe?

Innym rodzajem jest tymczasowe wypełnienie zęba. Jak wskazuje sama nazwa, to uzupełnienie, które ma służyć tylko przez określony czas. Stosuje się je w przypadku, gdy leczenie wymaga więcej niż jednej wizyty i trzeba zabezpieczyć ząb do kolejnego spotkania. Dentysta może sięgnąć po niego np. po zabiegu endodontycznym.

Tymczasowa plomba ma na celu ochronę chorego obszaru. Można ją zastosować również w stomatologii zachowawczej i przy wybielaniu zębów martwych.

Zakładanie wypełnienia – przebieg procedury

Zabieg wypełnienia zęba poprzedza dokładnie badanie jamy ustnej. Jeśli stomatolog uzna, że to konieczne, może zlecić pacjentowi dodatkową diagnostykę. Sama procedura rozpoczyna się podaniem znieczuleniu miejscowego. Gdy środek zacznie działać, dentysta przystępuje do usuwania próchnicy. Pozbywa się zmiany z tkanki zęba przy pomocy wiertła, po czym dokładnie oczyszcza ubytek.

Po przygotowaniu podłoża na zakładanie wypełnienia wykorzystuje materiał (zwykle kompozyt) do uzupełnienia ubytku. Dokłada kolejne warstwy, a każdą osobno naświetla specjalną lampą.

Wypełnienia światłoutwardzalne są dopasowywane nie tylko do koloru uzębienia, ale i do zgryzu pacjenta. Ten podczas zabiegu współpracuje ze specjalistą – sprawdza, czy na powierzchni zęba nie ma ostrych krawędzi czy nierówności. Dentysta dokłada materiał kompozytowy, dopasowuje go do powierzchni zęba i poleruje, aż uzyska zadowalający efekt.

Kobieta siedzi na fotelu dentystycznym i szeroko otwiera usta. Specjalista ogląda jej uzębienie

Zalecenia po zabiegu wypełnienia zęba

Przez 1-2 godziny po założenia światłoutwardzalnego wypełnienia pacjent nie powinien jeść ani pić. W dniu zabiegu wypełnienia można myć uzębienie, ale z zachowaniem ostrożności przy czyszczeniu obszaru wokół leczonego zęba (bez szorowania). Przez kilka pierwszych dni należy zrezygnować z bardzo gorących i zimnych napojów, a także spożywania pokarmów twardych, wymagających gryzienia.

Nie bez znaczenia jest lokalizacja ubytku we wnętrzu jamy ustnej. Jeśli używanie nitki dentystycznej jest utrudnione albo gdy wypełnienie światłoutwardzalne znajduje się na powierzchniach stycznych, należy zachować szczególną ostrożność.

Gdy znieczulenie przestanie działać, mogą pojawić się niewielkie dolegliwości bólowe. Powinny ustąpić najpóźniej po paru godzinach, a jeśli nie znikną, nasilą się lub dołączą do nich inne niepokojące symptomy, należy skonsultować się z dentystą.

Zalety wypełnień stomatologicznych

Każdy materiał do wypełnień zęba ma swoje zalety. Przykładowo, używany jeszcze niedawno amalgamat charakteryzował się trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Zdawał egzamin w leczeniu próchnicy, a wykorzystywano go zwłaszcza przy zębach trzonowych.

Jeśli chodzi o wypełnienia kompozytowe, do najważniejszych atutów zalicza się ich estetyka. Można je dopasować do barwy zęba tak, aby nie odróżniały się od naturalnego szkliwa. Są powszechnie stosowane w gabinetach stomatologicznych, bo sprawdzają się przy korekcie barwy, kształtu i wielkości zęba.

Poza estetycznym wyglądem wypełnienia światłoutwardzalne cechuje wytrzymałość. Co prawda są mniej trwałe od wypełnień amalgamatowych, ale przewyższają je pozostałymi parametrami. Kompozyt to bezpieczny materiał, przy pomocy którego można uzupełnić ubytki po próchnicy i odbudować braki zębowe.

Wady materiału do wypełnień zęba

Do głównych minusów amalgamatów zalicza się mało estetyczny kolor, przez który można niekiedy pomylić starą plombę ze zmianą próchnicową. Z tego powodu trafiał głównie do trzonowców, gdzie większe znaczenie ma funkcjonalność niż estetyka. Do leczenia stomatologicznego zębów przednich wybierano inny materiał (np. kompozyt).

Wypełnienia światłoutwardzalne są powszechnie stosowane, ale nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. W przypadku dużych ubytków materiał kompozytowy może być mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne, a w związku z tym pękać. Z czasem powstaną szczeliny, co grozi dostawaniem się do wnętrza resztek pokarmowych i rozwojem choroby.

Kompozyt może się odbarwiać od picia kawy, herbaty oraz innych barwiących napojów, a także od palenia papierosów.

Jak dbać o światłoutwardzalne wypełnienia?

Białe plomby to bardzo popularny rodzaj wypełnienia. Są stosowane przy uzupełnianiu utraconej tkanki zęba w trzonowcach, a także w zębach w przedniej części szczęki. Aby kompozyt jak najdłużej prezentował się estetycznie, należy dbać o higienę jamy ustnej, ograniczyć używki i kontrolować stan uzębienia na przeglądach.

Na konsultacji stomatolog oceni stan wypełnienia, a jeśli zauważy zmiany w materiale czy ślady próchnicy, dobierze metodę leczenia.

Wypełnienie zęba w gabinecie

Pacjent z objawami próchnicy może skorzystać z wielu metod nowoczesnej stomatologii. Im wcześniej umówi się na wypełnienie zęba, tym lepiej. Warto mieć na uwadze, że plan leczenia może wymagać co najmniej dwóch wizyt. To zależy od indywidualnego przypadku, a ostateczną decyzję podejmuje dentysta. Nasi specjaliści przeprowadzają diagnostykę i dobierają odpowiedni sposób, bazując na wynikach badań jamy ustnej i wielkości ubytku.

Godziny otwarcia

Poniedziałek

9.00 do 16.00

Wt-czw

14.00 do 20.00

Piątek

14.00 do 20.00