Licówka kompozytowa

W dzisiejszych czasach niedoskonałości uzębienia często można skorygować na jednej wizycie. W naszym gabinecie stosujemy różne metody, w tym licówki. Proponujemy je pacjentom niezadowolonym z wyglądu zębów lub ich koloru. Kompozytowe licówki sprawdzają się przy poprawie estetyki przednich zębów. Wykorzystujemy je do niwelowania niewielkich ubytków, przerw lub korekty kształtu i wielkości. Warto wziąć je pod uwagę przy poszukiwaniu sposobów na rozjaśnienie szkliwa. Każdorazowo dobieramy rozwiązanie do potrzeb pacjenta.

Co to jest licówka kompozytowa?

Kompozyt to syntetyczne tworzywo, które składa się z żywicy oraz specjalnych wypełniaczy, zazwyczaj cząsteczek krzemionki lub szkła. Licówki kompozytowe pozwalają szybko odbudować ubytki, wyrównać zęby i nadać im ładniejszy kolor. Mogą być zakładane na jednym zębie albo na kilku.

Materiał kompozytowy to świetne rozwiązanie dla pacjentów, którzy oczekują szybkiej poprawy estetyki uśmiechu. Jednocześnie licówka kompozytowa jest tańsza niż np. odpowiedniki z porcelany, więc może ją wybrać osoba z ograniczonym budżetem.

Jakie są rodzaje licówek?

Poza kompozytem istnieją także inne warianty, w tym wspomniane licówki porcelanowe. Droższą metodą korekty uzębienia są wersje ceramiczne oraz pełnoceramiczne.

Istnieją również licówki akrylowe. Zazwyczaj pełnią funkcję uzupełnienia tymczasowego i zabezpieczenia powierzchni zębów po oszlifowaniu. Pacjenci noszą je do czasu przygotowania licówek stałych.

Zastosowanie licówek kompozytowych

Licówki kompozytowe to dobre rozwiązanie dla pacjentów pragnących upiększyć swój uśmiech.

Przy pomocy licówek z kompozytu można szybko poprawić kształt zęba i zamaskować przebarwienia. Materiał zdaje egzamin, jeśli uzębienie pacjenta wymaga korekty. Nadaje się do wydłużenia zębów i wypełniania ubytków takich jak pęknięcia czy ukruszenia. Przy jego użyciu nasi stomatolodzy niwelują szpary między zębami (diastemy), a także dziąsłowy uśmiech.

Licówka kompozytowa sprawdza się jako metoda wyrównania i rozjaśniania koloru szkliwa. Może być alternatywą dla osób chcących wybielić zęby.

Zdjęcie poglądowe licówki

Licówki porcelanowe – alternatywa dla kompozytu

Kompozyt ma wiele atutów, ale część pacjentów wybiera inną opcję. Jedna z nich to licówki porcelanowe, rozwiązanie droższe, ale trwalsze. Na wyższą cenę wpływa jakość materiału oraz jego właściwości – dobrze dobrana porcelana może do złudzenia przypominać naturalne uzębienie.

Inna metoda korekty zębów przednich to tzw. bonding. Polega na uzupełnianiu niewielkich ubytków, ukruszeń etc. materiałem kompozytowym. Jest szybsza i bardziej dostępna cenowo niż licówka kompozytowa, ale ma mniejszą trwałość.

Przeciwwskazania do założenia licówek

Nie każdy pacjent zostanie zakwalifikowany do założenia kompozytowych licówek. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić nieodpowiedni stan zdrowia jamy ustnej oraz wady zgryzu. Licówki można wziąć pod uwagę po wyleczeniu próchnicy lub schorzeń dziąseł. Kiedy osoba z nieprawidłowym zgryzem przejdzie leczenie ortodontyczne, również może umówić się na konsultację w gabinecie.

Licówka kompozytowa może nie być odpowiednim rozwiązaniem u ludzi cierpiących na bruksizm (zgrzytanie zębami) lub nawykowo obgryzających paznokcie. Jeśli u pacjenta jest zbyt mało zdrowego szkliwa albo ma zbyt dużo wypełnień, może to wykluczać zastosowanie licówek kompozytowych.

Kobieta pokazuje na swój biały uśmiech

Jak zakłada się licówki kompozytowe?

Proces założenia licówki kompozytowej jest prosty i szybki. Jeśli plan leczenia nie obejmuje wcześniejszych przygotowań (np. usuwania próchnicy), nie ma przeciwwskazań, zabieg może być przeprowadzony na jednej wizycie. Przed procedurą dentysta dobiera kompozyt tak, aby kształt, wielkość oraz kolor zęba, na którym będzie licówka, nie odróżniały się od reszty uzębienia.

Samo założenie licówek kompozytowych poprzedza diagnostyka. Nasz stomatolog bada stan jamy ustnej, ocenia uzębienie i zbiera dane podczas wywiadu lekarskiego. Po zakwalifikowaniu pacjenta do procedury przystępuje do oczyszczania powierzchni zębów. Wykonuje piaskowanie oraz skaling, a po dokładnym osuszeniu podłoża wytrawia wierzchnią warstwę kwasem. Dzięki temu licówka kompozytowa będzie lepiej przylegać.

W kolejnym kroku specjalista rozprowadza na powierzchni tzw. bond, który służy jako spoiwo łączące materiał i szkliwo. Kiedy podłoże jest gotowe, zakłada się licówki kompozytowe. Proces polega na dodawaniu kolejnych warstw kompozytu i modelowaniu go do uzyskania odpowiedniego kształtu. Każda warstwa jest naświetlana lampą, co ma na celu jej utwardzenie. Na koniec dentysta poleruje zęby.

Jaka jest trwałość licówek kompozytowych?

Przy odpowiedniej pielęgnacji licówka kompozytowa będzie służyć pacjentowi kilka lat. W zależności od tego, jak będzie dbał o zęby, jaka jest jego dieta, tryb życia etc., kompozyt może dobrze wyglądać przez ok. 5-7 lat.

Systematyczne wizyty kontrolne pozwalają przedłużyć jego żywotność, a w razie odprysków czy ukruszeń można je łatwo naprawić.

Zalety licówek kompozytowych

Do największych atutów licówek zalicza się ich naturalny wygląd. Materiał kompozytowy imituje naturalną strukturę zębów i jest dostępny w różnych odcieniach, dzięki czemu stomatolog z łatwością dopasuje go do barwy szkliwa. To dobra opcja na uzupełnienie ubytków w przedniej części szczęki lub żuchwy. Przy pomocy kompozytu można nadać zębom ładniejszy kształt, skorygować diastemy etc.

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od tradycyjnych licówek porcelanowych wersje z kompozytu nie wymagają znacznego oszlifowania zębów. Wybór opcji kompozytowych pozwala oszczędzić tkanki zębów, a także minimalizuje ryzyko nadmiernej wrażliwości.

Kolejne zalety licówek kompozytowych to stosunkowo niski koszt i prostota zabiegu. Można założyć je w krótkim czasie. To uzależnione od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, ale zwykle już po jednej wizycie może opuścić gabinet z ładnym uśmiechem.

Wady licówek kompozytowych

Mimo licznych korzyści założenie licówek kompozytowych ma minusy. Jedną z wad jest ich trwałość – mniejsza niż warianty z porcelany. Kompozyt wykazuje też mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przy intensywnym gryzieniu może się ścierać, kruszyć lub pękać, prócz tego na licówkach mogą pojawiać się odpryski.

Kolejny minus licówek kompozytowych to podatność na przebarwienia. Jeśli pacjent lubi kawę, mocną herbatę albo pali papierosy, może to mieć negatywny wpływ na wygląd kompozytu.

Kobieta obejmuje mężczyznę i oboje szeroko uśmiechają się do zdjęcia. Oboje są w średnim wieku.

Ile kosztują licówki?

To, ile kosztują licówki kompozytowe, zależy od ilości wykorzystanego materiału. Cena założenia kompozytu na jeden ząb będzie niższa od kosztu zabiegu na kilku przednich zębach. Poza samym materiałem składa się na nią czas procedury, doświadczenie stomatologa, renoma oraz lokalizacja placówki.

Wersje kompozytowe są tańsze niż licówki porcelanowe czy pełnoceramiczne. Wpływa na to rodzaj i jakość materiału, a także dłuższy czas przygotowywania i walory estetyczne.

O czym należy pamiętać po założeniu licówek?

Pacjenci, którzy zdecydowali się na licówki z kompozytu, powinni przykładać się do pielęgnacji zębów. Najlepiej myć je po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości, płukać je płynem. Aby jak najdłużej zachowały estetyczny wygląd, co najmniej dwa razy dziennie trzeba szczotkować zęby i używać nici dentystycznej.

Nie należy zapominać o umawianiu regularnych wizyt kontrolnych. Na spotkaniach w gabinecie nasi stomatolodzy sprawdzają stan uzębienia. Jeśli pojawiają się na nich przebarwienia, ukruszenia czy pęknięcia, mogą reagować na bieżąco. Dzięki temu licówki prezentują się korzystnie, co ma pozytywny wpływ na uśmiech i samopoczucie pacjenta.

Gdzie założyć licówki kompozytowe?

Dla osób, które chcą poprawić wygląd uzębienia w krótkim czasie, kompozytowe licówki to dobre rozwiązanie. W naszym gabinecie zakładamy je pacjentom chcącym skorygować wielkość lub kształt zębów w przedniej części, a także niezadowolonym z koloru szkliwa. Dobieramy metodę w zależności od przypadku, potrzeb i oczekiwań. Zainteresowani tą opcją upiększania uśmiechu mogą umówić się na konsultację z naszym specjalistą.

Godziny otwarcia

Poniedziałek

9.00 do 16.00

Wt-czw

14.00 do 20.00

Piątek

14.00 do 20.00