Ortodoncja

Dla wielu osób równe, białe zęby stanowią wizytówkę, element wizerunku świadczący o zadbaniu. Tym, których marzeniem jest piękny uśmiech, z pomocą przychodzi współczesna ortodoncja. W naszym gabinecie pracuje ortodonta mający wieloletnie doświadczenie w korekcie wad zgryzu. Przyjmuje pacjentów w każdym wieku, zarówno dorosłych, jak i kilkuletnie dzieci. Pomaga zniwelować niedoskonałości uzębienia i odzyskać pewność siebie.

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem różnego rodzaju wad zgryzu. W jej zakres wchodzi korekta nieprawidłowego ustawienia zębów oraz anomalii szczękowo-twarzowych. Lekarz ortodonta to stomatolog, który specjalizuje się w diagnostyce i usuwaniu dolegliwości mających negatywny wpływ na estetykę i funkcjonalność uzębienia. Wśród stosowanych przez niego metod można wymienić aparaty stałe i ruchome, a także niewidoczne nakładki ortodontyczne.

Kobieta z aparatem na zębach pokazuje dwa kciuki uniesione do góry

Kiedy do ortodonty?

W naszym gabinecie zjawiają się ludzie z różnymi problemami. Jedni są niezadowoleni z wyglądu swoich zębów i pragną mieć piękny uśmiech. Inni zgłaszają się do specjalisty z powodu dolegliwości bólowych bądź schorzeń wywołanych złym ustawieniem uzębienia. Ortodonta przyjmuje też pacjentów po urazach i wypadkach.

Kiedy warto skorzystać z usług, które oferuje lekarz tej specjalizacji? Między innymi, przy podejrzeniach wady zgryzu, ponieważ nieleczona może powodować liczne dolegliwości.

Dlaczego trzeba leczyć wady zgryzu?

Nieprawidłowo ustawione zęby utrudniają higienę jamy ustnej. Szybciej odkłada się na nich kamień, a to zwiększa ryzyko próchnicy, zapalenia dziąseł oraz wielu innych schorzeń. Wada zgryzu może sprawiać kłopoty z gryzieniem, żuciem, a także z wymową.

Mężczyzna z aparatem pokazuje zęby do kontroli

Jakie wady zgryzu leczy ortodonta?

Istnieje kilka rodzajów wad zgryzu, które zaburzają estetykę uśmiechu i negatywnie oddziałują na funkcjonalność uzębienia. Prócz tego często wpływają na wymowę. Wśród nich można wymienić tyłozgryz i przodogryz. Są łatwe do rozpoznania, ponieważ w znacznym stopniu zmieniają rysy twarzy. W zależności od typu zaburzenia szczęki znajdują się w nieprawidłowej pozycji – przy tyłozgryzie dolna jest cofnięta, a przy przodozgryzie zbyt wysunięta względem górnej.

Następne typy to zgryz otwarty i krzyżowy. Przy otwartym między przednimi zębami szczęki i żuchwy powstaje przerwa (szpara niedogryzowa), która zaburza pracę aparatu żucia. Z kolei przy krzyżowym zęby boczne dolne nachodzą na górne.

Luki i stłoczenia jako problem funkcjonalny

Poza niewłaściwym ustawieniem zęby mogą być nadmiernie stłoczone lub wyrzynają się w nieprawidłowy sposób. Do popularnych wad zgryzu zaliczają się luki (szpary) między zębami czy tzw. diastemy. To problem estetyczny, ale bywa też funkcjonalny, zwłaszcza przy większych rozmiarach. Może utrudniać wymowę poszczególnych głosek, wywoływać seplenienie świszczące, a także przyczyniać się do schorzeń przyzębia.

Chłopiec z aparatem na zębach robi kadr ze swoich palców

Kiedy zapoznać dziecko z lekarzem ortodontą?

Część wad zgryzu powstaje z powodu choroby czy predyspozycji genetycznych. Mogą się do nich przyczyniać również złe nawyki, takie jak np. ssanie kciuka u dzieci. Niepokojąca będzie też przedwczesna utrata lub zbyt późne wypadanie mleczaków.

Nie należy odkładać wizyty do czasu, gdy dziecku wyrosną stałe zęby. Warto umówić je na konsultację, gdy ma ok. 7 lat. To odpowiedni moment na rozmowę z lekarzem ortodontą, ponieważ powinno wtedy posiadać zarówno zęby mleczne, jak i stałe.

Leczenie ortodontyczne dzieci

Rodzice mogą zapobiec rozwojowi wady zgryzu, gdy zauważą u dziecka trudności z gryzieniem czy żuciem pokarmów. Kolejny objaw, który powinien wzbudzić ich niepokój, to trudności z wymawianiem niektórych dźwięków albo z oddychaniem przez nos. Rozwiązaniem tego, a także innych dolegliwości może być ortodoncja.

O spotkaniu z lekarzem warto pomyśleć nie tylko wtedy, gdy pojawi się jakiś problem. Przyprowadzenie dziecka do kliniki ułatwi mu oswojenie się z wyposażeniem w gabinecie, a także z samym dentystą. Malec nauczy się dbać o higienę jamy ustnej, co zmniejszy ryzyko powstania próchnicy.

Leczenia aparatem ortodontycznym

Pacjenci odwiedzają gabinet stomatologiczny m.in. z powodu bólu uzębienia, przyzębia lub stawów skroniowo-żuchwowych. Impulsem do rejestracji wizyty może być chęć poprawy wyglądu zębów albo pozbycia się wady wymowy. Decyzję o podjęciu leczenia ortodontycznego podejmuje specjalista, a opiera się przy tym na wywiadzie lekarskim oraz wynikach badań.

Samo leczenie może mieć różną postać, w zależności od stanu uzębienia, wieku pacjenta, jego oczekiwań oraz możliwości finansowych. Najczęściej stosowane metody to aparaty ortodontyczne stałe i ruchome. Są zakładane na oba łuki zębowe, a okres noszenia zależy od indywidualnych predyspozycji. Średni czas leczenia aparatem wynosi ok. 2 lat.

Leczenie ortodontyczne nakładkami

Alternatywną metodą korekty zgryzu są specjalne przezroczyste nakładki. To rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą ograniczyć ilość wizyt w gabinecie. Polecamy je osobom, które poszukują skutecznych, ale niewidocznych narzędzi do korekty uśmiechu.

Aparaty stałe i ruchome – dla kogo?

W przypadku najmłodszych ortodonta zwykle decyduje się na leczenie z użyciem aparatu ruchomego. Z kolei u dorosłych pacjentów częściej wybieraną opcją są aparaty stałe tradycyjne (metalowe) lub estetyczne. Te drugie mają niewidoczne zameczki o kolorze zbliżonym do szkliwa, przez co zapewniają większą dyskrecję.

W naszej klinice mamy program do cyfrowego tworzenia symulacji efektów leczenia ortodontycznego. Pacjenci, których marzeniem jest piękny uśmiech, mogą go zobaczyć jeszcze przed rozpoczęciem zabiegów.

Stomatologia Rzeszów – co przed aparatem?

Zanim lekarz przystąpi do pracy, przeprowadza szereg badań. Sprawdza, czy pacjent ma zdrowe zęby, a także ustala plan działań poprzedzających założenie aparatu. Przykładowo, u pacjentów ze stłoczeniem uzębienia może być konieczna ekstrakcja, u osób z zaburzeniami budowy twarzy – chirurgiczne ustawienie szczęki i żuchwy w prawidłowej pozycji. U jednych wystarczy usunąć zmiany próchnicowe lub wyleczyć stan zapalny dziąseł, u innych niezbędna będzie operacja ortognatyczna.

Dokumentacja medyczna obejmuje m.in. zdjęcia RTG i skan wewnątrzustny. Jeżeli lekarz uzna, że zachodzi taka konieczność, wypisze skierowanie na dodatkową diagnostykę, np. zdjęcie cefalometryczne czy tomografię komputerową. W oparciu o wyniki ustala plan, a po akceptacji pacjenta zleca wykonanie aparatu w laboratorium.

Kobieta siedzi na fotelu dentystycznym i pokazuje swoje zęby, na których znajduje się aparat

Kiedy lekarz zakłada aparat?

Założenie aparatu odbywa się na następnej (trzeciej) wizycie w gabinecie. Ortodonta oczyszcza uzębienie, nakleja na powierzchnię szkliwa zamki, następnie umieszcza w nich metalowy drut. Potem mocuje go przy użyciu gumek (ligatur) i docina końcówki specjalnymi kleszczami. Całość może trwać ok. 2 godziny, a proces jest bezbolesny, choć momentami można odczuwać pewien dyskomfort.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Po wizycie, na której zostaje założony aparat, ortodonta monitoruje cały przebieg leczenia. Wizyty odbywają się co 4-8 tygodni, a na spotkaniach specjalista wymienia łuki na coraz mocniejsze. Dzięki temu stopniowo zmienia się ustawienie zębów, poprawie ulegają też rysy twarzy.

Choć pierwsze dni z aparatem bywają trudne, pacjenci szybko przyzwyczajają się do nowej sytuacji. W razie podrażnień błon śluzowych mogą używać wosku dentystycznego, a przy dolegliwościach bólowych – sięgać po środki przeciwbólowe. Powinni też unikać gryzienia twardych pokarmów. Aby cieszyć się rezultatami leczenia, trzeba zmienić podejście do dbania o zęby. Najlepiej myć je po każdym posiłku, używając przy tym szczoteczki, nitki lub irygatora. Jeśli to niemożliwe, należy dokładnie przepłukać uzębienie.

Co po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Ortodoncja wymaga od pacjentów ścisłej współpracy z lekarzem zarówno w trakcie noszenia, jak i po zakończeniu leczenia. Na ostatniej wizycie specjalista zdejmuje aparat i czyści zęby z pozostałości kleju. Kolejnym krokiem jest założenie drutu retencyjnego, który ma za zadanie utrzymywać je w prawidłowym położeniu.

Od tego momentu pacjenci zgłaszają się do kliniki na wizyty kontrolne. W zależności od ustaleń z lekarzem mogą odbywać się co kilka albo kilkanaście miesięcy.

Jakie podejście powinni mieć pacjenci?

Najważniejsze, o czym powinni pamiętać pacjenci, to przykładanie się do higieny jamy ustnej i regularne kontrole. Nagrodą będzie zadbany, piękny uśmiech i związana z nim lepsza samoocena.

Ortodoncja Rzeszów – gdzie szukać lekarza?

W naszej klinice przeprowadzamy diagnostykę oraz leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych pacjentów. Stosujemy różne modele aparatów ortodontycznych, a także przezroczyste nakładki. W zakres usług placówki wchodzi ortodoncja cyfrowa oraz symulacje przyszłego wyglądu. Korygujemy niedoskonałości uzębienia, niwelujemy wady wymowy i przywracamy funkcjonalność narządu żucia oraz estetykę uśmiechu.

Godziny otwarcia

Poniedziałek

9.00 do 16.00

Wt-czw

14.00 do 20.00

Piątek

14.00 do 20.00