Bonding

Estetykę uśmiechu można dziś poprawiać na różne sposoby, często już na jednej wizycie w gabinecie. W naszej klinice zajmujemy się upiększaniem uzębienia poprzez korektę kształtu i koloru zębów. W ramach zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej usuwamy przebarwienia oraz inne niedoskonałości. Wykonujemy złożone usługi, stosujemy również nieinwazyjne techniki takie jak bonding.

Co to jest bonding zębów?

Zabieg cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów, a za jego powodzeniem stoi kilka czynników. Przede wszystkim to szybka i nieinwazyjna metoda odbudowy zębów, która jednocześnie jest stosunkowo niedroga. Sprawdzi się np. przy drobnym ukruszeniu czy ułamaniu zęba, przy jego pomocy można też zlikwidować przebarwienia.

W trakcie procedury specjalista naprawia uszkodzenia przy zastosowaniu żywicy kompozytowej, materiału używanego przy uzupełnianiu ubytków powstałych w wyniku próchnicy. Bonding należy do metod poprawy estetyki uśmiechu, które można przeprowadzić bez szlifowania zębów.

Kobieta siedzi na fotelu dentystycznym, uśmiecha się i czeka na zabieg

Na czym polega bonding zębów?

Odbudowa zęba kompozytem to zabieg nie tylko szybki, ale i bezbolesny, a dodatkową zaletę stanowi mała inwazyjność. Bonding polega na rozprowadzaniu na powierzchni zębów żywicy tak, aby uzyskać zadowalający efekt. W zależności od potrzeb danego pacjenta stomatolog stosuje materiał kompozytowy do zmiany koloru szkliwa, poprawy kształtu uzębienia lub przywrócenia jego funkcjonalności.

U kogo bonding się sprawdzi?

Polecamy usługę osobom, którym zależy na poprawie estetyki uśmiechu w krótkim czasie. Pozostałe metody, w tym zakładanie licówek, wymagają współpracy z laboratorium protetycznym, podczas gdy zabieg bondingu zębów wykonuje się w gabinecie. Jeżeli stan jamy ustnej pacjenta na to pozwala, procedurę można przeprowadzić od razu.

To propozycja dla ludzi, którzy mają widoczne przebarwienia zębów od picia kawy czy herbaty albo od palenia tytoniu. Poza uzupełnianiem nierówności, wyszczerbień lub innych niewielkich uszkodzeń zda egzamin u osób z diastemą. Przy pomocy bondingu zębów można szybko zniwelować nawet znaczne przerwy między zębami.

Przeciwwskazania do zabiegu

Mimo że bonding jest popularnym zabiegiem, nie każdy może mu się poddać. Do głównych przeciwwskazań zalicza się próchnica, choroby dziąseł i przyzębia. Czynnikiem wykluczającym będą też stany zapalne oraz infekcje jamy ustnej. Pacjent musi mieć zdrowe zęby – zarówno te, na których będzie wykonywana usługa, jak i pozostałe. Jeżeli chce przejść procedurę, musi wcześniej wyleczyć wszelkie schorzenia.

Ten sposób poprawy estetyki uśmiechu nie jest wskazany dla osób ze zbyt dużymi ubytkami. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem będzie odbudowa protetyczna np. koroną lub mostem. Kolejnym przeciwwskazaniem są krzywe zęby. Jako że zabieg bondingu przeprowadza się na powierzchni szkliwa, osoby noszące aparat mogą z niego skorzystać dopiero po leczeniu ortodontycznym. Podobnie będzie z pacjentami cierpiącymi na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Najpierw powinni przejść odpowiednie leczenie, np. z użyciem szyny relaksacyjnej.

Mama z córką są ubrane na fioletowo i uśmiechają się do zdjęcia

Przygotowania zębów do bondingu

Ponieważ bonding wykonuje się na zdrowych zębach, na wizycie konsultacyjnej lekarz sprawdza stan jamy ustnej. Po zakwalifikowaniu pacjent przechodzi zabiegi higienizacyjne. Ich celem jest usunięcie osadów oraz przebarwień. Najlepiej poddać się higienizacji minimum tydzień przed spotkaniem w gabinecie – do tego czasu znikną ewentualne podrażnienia dziąseł.

Przed rozpoczęciem zabiegu uzębienie jest dokładnie oczyszczone. Aby wstępnie przygotować je do dalszych działań, dentysta używa specjalistycznych past. Kolejnym krokiem jest ustalenie koloru zębów. Odcień barwy kompozytu musi być idealnie dobrany, aby po bondingu ząb pokryty żywicą nie odróżniał się od pozostałych znajdujących się w łuku.

Wytrawianie zęba przed bondingiem – po co?

Następny etap przed nałożeniem kompozytu to delikatne wytrawianie szkliwa. W trakcie procesu szkliwo zostaje poddane działaniu specjalnego kwasu, które tworzy w nim mikroskopijne pory. Substancja zwiększa przyczepność, sprawia, że materiał kompozytowy lepiej i dłużej utrzymuje się na powierzchni zębów. Wytrawianie zmniejsza też ryzyko szczelin brzeżnych. Po wytrawieniu zęby są płukane, a następnie osuszane. Dentysta może przejść do właściwej części procedury.

Kobieta o blond włosach i w okularach szeroko się uśmiecha i pokazuje znak okej

Przebieg zabiegu bondingu

Podczas bondingu specjalista nadaje uzębieniu pożądany kształt. Najpierw nakłada na nie żywicę, która precyzyjnie łączy się ze szkliwem. Materiał kompozytowy cechuje się dużą elastycznością, więc można go dowolnie modelować. Dopasowuje się do barwy i kształtu zębów, dzięki czemu łatwo nim poprawić estetykę uśmiechu. Po nadaniu formy dentysta utwardza materiał światłem lampy polimeryzacyjnej. Ostatnim etapem jest dopasowanie kompozytu do wyglądu pozostałych zębów – wygładzenie i wypolerowanie powierzchni.

To, jak długo będzie trwał zabieg, zależy od doświadczenia stomatologa, a także od jego umiejętności manualnych oraz ilości zębów.

Czy bonding wymaga znieczulenia?

Procedura jest mało inwazyjna i bezbolesna. Nie wymaga stosowania znieczulenia, ale u pacjentów z dużą wrażliwością można znieczulić miejscowo obszar zabiegowy.

Efekty bondingu

Rezultatem bondingu jest szybka odbudowa ubytków szkliwa. Za pomocą kompozytu można zniwelować niedoskonałości uzębienia, zlikwidować nierówności albo przerwy między zębami. U osób niezadowolonych z koloru zębów stomatolog może go również rozjaśnić, dobierając odpowiedni odcień żywicy.

Kobieta pokazuje swój uśmiech

Jak długo utrzymują się efekty bondingu?

Zabieg pozwala się cieszyć pięknym uzębieniem nawet przez kilka lat, ale trwałość bondingu zależy w dużej mierze od pacjenta. Na żywotność kompozytu ma wpływ higiena jamy ustnej, dieta oraz nawyki. Poza paleniem stan materiału może pogarszać m.in. żucie twardych pokarmów, mocne zaciskanie zębów czy obgryzanie paznokci. Estetykę uśmiechu może także zaburzać picie barwiących napojów (herbata, kawa, czerwone wino etc.).

Z upływem czasu żywica kompozytowa matowieje, dlatego ważne, aby regularnie zgłaszać się na higienizację (usuwanie płytki nazębnej) i polerowanie zębów.

Ile kosztuje bonding zębów?

Cena bondingu zależy od liczby zębów poddanych procedurze. Odbudowa kompozytowa jednego zęba będzie tańsza niż zabieg przeprowadzany na kilku.

Zalety bondingu zębów

Do najważniejszych zalet bondingu należy bezbolesność, szybkość i wysoka estetyka. Materiał można nanosić na zęby do momentu, w którym uzyska się oczekiwany kolor i kształt. Procedura nie wymaga ingerencji w tkanki – odbywa się bez szlifowania zębów. Przy dobrym stanie uzębienia pacjent może mieć piękny uśmiech już po jednej wizycie w placówce.

Bonding daje natychmiastowy efekt estetyczny i jest przy tym korzystny cenowy. Stanowi atrakcyjną alternatywę m.in. do licówek porcelanowych.

Wady bondingu zębów

Mimo licznych zalet bondingu istnieją również minusy. Zalicza się do nich stosunkowo mała odporność na czynniki zewnętrzne, która może wymagać ponownych zabiegów. Z tego powodu pacjenci powinni zgłaszać się do gabinetu na kontrole, higienizację i polerowanie zębów.

Bonding czy licówki – co wybrać?

Osoby marzące o pięknym uśmiechu mają nieraz trudności z wyborem najlepszej metody. Zarówno bonding, jak i licówki poprawiają estetykę uzębienia, choć każde rozwiązanie jest inne. Pierwsze jest szybsze i tańsze, a drugie droższe, lecz trwalsze. Odbudowę kompozytem zaleca się zwykle przy mniejszych uszkodzeniach, a przy pomocy licówek można przeprowadzić pełną metamorfozę zębów. Na ostateczny wybór wpływają m.in. indywidualne preferencje pacjenta oraz jego możliwości finansowe.

O czym należy pamiętać po bondingu?

Aby cieszyć się rezultatami zabiegu jak najdłużej, należy przestrzegać zaleceń lekarza. Nie chodzi jedynie o regularne szczotkowanie zębów czy używanie nici dentystycznej – rozsądną opcją będzie zmiana nawyków, np. zrezygnowanie z palenia papierosów. Aby na powierzchni szkliwa nie pojawiły się przebarwienia, warto również ograniczyć picie herbaty i kawy.

Pacjent powinien pielęgnować zęby i umawiać się na przeglądy stomatologiczne. Podczas wizyt kontrolnych dentysta sprawdza uzębienie i ocenia stan kompozytu. Jeżeli uzna, że żywica wymaga korekty, zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

Bonding w Rzeszowie

W naszej klinice przeprowadzamy szereg usług w ramach stomatologii estetycznej. Pomagamy pacjentom odzyskać piękny uśmiech przy użyciu mało inwazyjnych technik takich jak bonding zębów. Wykonujemy zabieg w trakcie jednej wizyty. Osoby zainteresowane tą formą poprawy estetyki uzębienia mogą umówić się na konsultację ze specjalistą placówki.

Godziny otwarcia

Poniedziałek

9.00 do 16.00

Wt-czw

14.00 do 20.00

Piątek

14.00 do 20.00