Diagnostyka RTG
Rentgen zębów zwany również prześwietleniem to jedna z najczęstszych procedur diagnostycznych we współczesnej stomatologii. Wskazań do wykonania zdjęcia rentgenowskiego jest wiele, a samo badanie jest bezpieczne, krótkotrwałe i bezbolesne. Wszystkie zdjęcia wykonujemy w technologii cyfrowej,które charakteryzują się doskonałą jakością obrazowania. Nasza pracownia RTG wyposażona jest w nowoczesny aparat do wykonywania zdjęć małoobrazkowych Heliodent Plus firmy Sirona jak również pantomograf cyfrowy Vatech Pax-i INSIGHT 2D do wykonania zdjęć panoramicznych. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapewnić dokładną i natychmiastową diagnozę i jeszcze lepiej zadbać o naszych pacjentów.
Co to jest diagnostyka obrazowa?
Diagnostyka obrazowa zwana również prześwietleniem zębów lub RTG zębów to proste badanie polegające na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego zęba. Zaleca się jego sporządzenie w przypadku podejrzenia zaawansowanej próchnicy, stanów zapalnych przy korzeniach zębów, torbieli czy innych stanów chorobowych.
Wykonanie takiego zdjęcia jest ważne przed leczeniem ortodontycznym (pozwala dokładnie przeanalizować wady zgryzu), przed wszczepieniem implantów, zabiegami protetycznymi (protezy, korony, mosty) oraz w przypadku podejrzeń zmian chorobowych tkanek miękkich twarzy i podniebienia (np. zmian nowotworowych). Pozwala także dokładnie ocenić zmiany chorobowe rozwijające się wewnątrz zęba.
Na podstawie takiego zdjęcia lekarz jest w stanie precyzyjnie zaplanować leczenie pacjenta. Nie należy obawiać się takiego badania, ponieważ jest ono bezbolesne, a pozwala na postawienie celnej diagnozy. Zmiany chorobowe wykryte na wczesnym etapie są dużo łatwiejsze do leczenia. Może się zdarzyć, że lekarz zaleci wykonanie badania pantomograficznego zębów. Ten rodzaj badania także jest bezbolesny i nieinwazyjny.
Prześwietlenie zębów — co na nim widać?
Na zdjęciu RTG zębów widać wady zgryzu, stan implantów zębowych, korzeni zębów, a także tkanki miękkie jamy ustnej. Wyróżniamy zdjęcia punktowe (małoobrazkowe) i panoramiczne (pantomograficzne).
Na zdjęciu punktowym widać anatomię korzeni, miazgę i kanały zębów, a także skalę zaawansowania próchnicy między zębami. Ten rodzaj prześwietlenia przydatny jest w endodoncji i leczeniu chirurgicznym zębów.
Zdjęcia panoramiczne zaś stanowią podstawę przy każdym rodzaju leczenia — wykonuje się je pacjentom podczas pierwszej wizyty. Zakres obrazowania jest tutaj szerszy, RTG obejmuje szczękę, stawy żuchwowo-skroniowe oraz zatoki szczękowe.