Profilaktyka i higiena

Profilaktyka — czyli lepiej zapobiegać niż leczyć.

Zabieg oczyszczania zębów jest najmniej inwazyjną metodą zapobiegania próchnicy zębów i chorobie dziąseł. Musimy pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko zdrowie całego organizmu, ale również większa trwałość wypełnień oraz prac protetycznych, które już mamy w jamie ustnej.

Umów wizytę

W Es-Dent zwracamy szczególną uwagę na edukację naszych pacjentów odnośnie utrzymywania zdrowej jamy ustnej na długie lata.

Pacjentów zapraszamy co pół roku na przegląd oraz profesjonalne czyszczenie zębów. Higienizacja jest również zalecana przed inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi w jamie ustnej oraz przed wybielaniem zębów.

Jak wygląda wizyta higienizacyjna?

W naszym gabinecie pracujemy według protokołu GBT (Guided Biofilm Therapy).

Etap 1: Wybarwiamy biofilm oraz częściowo zmineralizowaną płytkę nazębną, w celu zobrazowania pacjentowi problemu z higieną jamy ustnej.

Etap 2: Motywujemy pacjenta, zwiększamy świadomość, edukujemy. Przeprowadzamy instruktaż higieny oraz dobieramy indywidualne przybory codziennej profilaktyki.

Etap 3: Piaskujemy zęby w celu usunięcia płytki nazębnej i nalotów zewnątrzpochodnych (papierosy, kawa, herbata).

Etap 4: Za pomocą ultradźwięków wykonujemy skaling czyli usunięcie zmineralizowanych złogów nad- i poddziąsłowych.

Etap 5: Na oczyszczone zęby nakładamy preparat remineralizujący szkliwo, który chroni przed próchnicą i znosi nadwrażliwość pozabiegową.

Po zakończeniu profesjonalnej higienizacji planujemy harmonogram wizyt w zależności od potrzeb pacjenta.

W gabinecie Es-Dent zabiegi wykonywane są przez dypl. hig. Sylwię Płazę, która z pasją oraz niezwykłą delikatnością przywraca zdrowy, piękny uśmiech naszych Pacjentów.

Skaling i piaskowanie zębów — dodatkowe informacje

Skaling to profesjonalna metoda oczyszczania zębów polegająca na usuwaniu kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków.

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Przy nieodpowiedniej higienie gromadząc się nad- i poddziąsłowo powoduje stan zapalny dziąseł, który może objawiać się ich krwawieniem podczas nitkowania i szczotkowania.

Nagromadzenie dużej ilości osadu na zębach wygląda nieestetycznie, a może także prowadzić do chorób jamy ustnej. Piaskowanie zębów jest metodą usuwania zgromadzonego osadu nazębnego, w szczególności gromadzącego się w miejscach, do których trudno dotrzeć podczas szczotkowania zębów w domu. W tym celu używa się zawiesiny zawierającej piasek stomatologiczny (drobinki substancji czyszczącej).

Zabieg piaskowania jest delikatny, nie ma ryzyka uszkodzenia szkliwa, osoby z nadwrażliwością zębów nie powinny odczuwać dyskomfortu podczas czyszczenia zębów. Zabieg ten pozwala pozbyć się przebarwień na zębach (np. z kawy, herbaty) oraz daje efekt naturalnego, delikatnego wybielenia uśmiechu.

Czym jest fluoryzacja?

Fluoryzacja zębów to zabieg lakierowania zębów w gabinecie stomatologicznym specjalnym preparatem z fluorem. Regularne lakierowanie w gabinecie stomatologicznym tworzy na powierzchni zębów ochronną warstwę z fluoru, która remineralizuje zęby i zapobiega powstawaniu ubytków.

Jako uzupełnienie zabiegów profilaktycznych zalecamy stosowanie past do zębów z wysoką zawartością fluoru, dzięki czemu zęby będą bardziej odporne na powstawanie próchnicy i działanie kwasów (np. kwasów z owoców). Po spożyciu kwaśnych potraw zaleca się odczekanie około 30 minut przed myciem zębów — dzięki temu szkliwo się zneutralizuje i podczas szczotkowania nie będziemy wcierać kwasów w zęby.

Czyszczenie i lakierowanie zębów zaleca się w szczególności osobom po zdjęciu aparatu ortodontycznego, zwykle podczas noszenia aparatu trudno jest dotrzeć do wszystkich zębów i starannie je wyszczotkować.