Informacja dotycząca epidemii koronawirusa: przed wizytą należy wypełnić ankietę wstępną. Kliknij tutaj aby przejść do ankiety…

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii, która zajmuje się przywracaniem naturalnego kształtu, funkcji i estetyki zębom, zniszczonym w głównej mierze przez ubytki próchnicowe.

Próchnica jest to choroba bakteryjna, która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia tkanek zęba, powodując nie tylko pogorszenie estetyki zębów, ale w przypadku zaawansowanego procesu próchnicowego może prowadzić do zakażenia najgłębszej tkanki zęba — miazgi, co niejednokrotnie zgłaszane jest przez pacjenta jako ból i dyskomfort.

W Es-Dent stawiamy na wczesną profilaktykę choroby próchnicowej. Za pomocą powiększenia (lupy, mikroskop) jesteśmy w stanie wykryć chorobę próchnicową już na jej początkowym etapie, co pozwala nam w mało inwazyjny sposób opracować zainfekowane tkanki oraz wiernie odtworzyć naturalną anatomię zęba. W tym celu stosujemy wysoce estetyczne materiały kompozytowe renomowanych firm, wykonując wypełnienia zgodne z naturalną anatomią zębów. Dzięki takiemu postępowaniu wielokrotnie udaje uniknąć się powikłania głębokiej próchnicy jaką jest zapalenie miazgi zęba.

Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie komputerowe The Wand) co sprawia, że leczenie próchnicy jest bardziej przyjazne i komfortowe dla pacjenta.

Badania kontrolne a zapobieganie próchnicy

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania próchnicy jest wykonywanie regularnych badań kontrolnych. Dorosłym zaleca się wizyty kontrolne średnio co 6 miesięcy, dzieci należy badać u stomatologa częściej, co 3 miesiące. Stomatologia zachowawcza w połączeniu z odpowiednią higieną jamy ustnej stanowią doskonałą metodę zapobiegania próchnicy, a co za tym idzie pomagają wykryć na wczesnym etapie wszelkie problemy i nie dopuścić do zapalenia miazgi zęba i konieczności leczenia kanałowego.

Podstawą higieny jamy ustnej jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, ponadto raz dziennie (np. wieczorem) zaleca się nitkowanie zębów. Dodatkowo w ramach profilaktyki zalecamy przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety, unikanie spożywania słodyczy, palenia papierosów oraz picia dużej ilości kawy i słodzonych napojów. Stomatologia zachowawcza jest gwarancją zadbanego uśmiechu na długie lata.

Leczenie ubytków zębów — jaki kompozyt wybrać?

Przy leczeniu próchnicy, aby nie dopuścić do powiększania ubytków w zębach, wypełnia się je kompozytem. W Es-Dent ubytki wypełniamy kompozytami starannie dopasowanymi do koloru zęba. Pozwala to w prosty sposób uzyskać efekt naturalnego i estetycznie wyglądającego uśmiechu. Wypełnienia kompozytowe, w odróżnieniu od wypełnień amalgamatowych, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Leczenie próchnicy jest istotnym zdrowym nawykiem i nie warto z nim zwlekać, aby nie dopuścić do poważniejszych zmian w uzębieniu.