Wypełnienia kompozytowe

W gabinecie stomatologicznym można dziś nie tylko wyleczyć choroby uzębienia, ale i poprawić jego wygląd. Ważną rolę odgrywa przy tym światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe. Wykorzystujemy je zarówno podczas usuwania zmian próchnicowych, jak i korekty kształtu czy barwy zębów. Niwelujemy uszkodzenia i inne niedoskonałości na zębach przednich, a także w pozostałych obszarach szczęki oraz żuchwy. Wykonujemy szereg zabiegów w ramach stomatologii zachowawczej.

Materiał kompozytowy – co to jest?

Produkt, którym posługujemy się podczas leczenia, to kompozyt stomatologiczny. Charakteryzuje się dużą plastycznością, dzięki czemu można go dopasować do zębów pacjenta. Za łatwością modelowania stoi skład materiału – połączenie organicznej żywicy oraz drobnych cząstek krzemionki lub szkła, czyli nieorganicznego wypełniacza. Pod wpływem światła lampy polimeryzacyjnej twardnieje.

Wypełnienia kompozytowe to nowsza wersja uzupełnienia ubytków powstałych w wyniku próchnicy. Wcześniej stosowano tzw. amalgamaty, trwałe, ale mało estetyczne plomby, które były widoczne przy uśmiechu. W odróżnieniu od nich plomba kompozytowa jest biała.

Kobieta w żółtej bluzce szeroko się uśmiecha, pobierając dłońmi podbródek

Kiedy stosuje się wypełnienia kompozytowe?

Kompozyt stomatologiczny stosujemy przy leczeniu zębów znajdujących się zarówno na przedniej, jak i na tylnej części szczęki. Posługujemy się nim podczas odbudowy mniejszych i średnich ubytków. Przy bardziej rozległych lepszym rozwiązaniem mogą okazać się licówki, korona albo most. Ostateczną decyzję podejmuje specjalista, biorąc pod uwagę strukturę zęba oraz jego lokalizację w jamie ustnej pacjenta.

Materiał kompozytowy zdaje egzamin jako uzupełnienie tkanek zęba, których brakuje albo są zmienione chorobowo. Najczęściej pracujemy z nim przy leczeniu zmian próchnicowych, naprawianiu ukruszeń, złamań oraz pęknięć.

Czy warto wymienić stare plomby?

Do naszej kliniki trafiają też pacjenci po różnego rodzaju urazach. Naprawiamy uszkodzenia mechaniczne, uzupełniamy braki i dopasowujemy odcień kompozytu do koloru uzębienia.

Ostatnią grupą są osoby, które chcą się pozbyć starych amalgamatowych plomb. Amalgamat znacznie różni się od naturalnej barwy zębów, więc wymiana na wypełnienia kompozytowe korzystnie wpłynie na estetykę uśmiechu.

Przebieg leczenia z użyciem kompozytu

Leczenie stomatologiczne poprzedza konsultacja. Na spotkaniu specjalista przeprowadza wywiad, a potem analizuje stan jamy ustnej. Jeśli uzna, że można przeprowadzić procedurę, przystępuje do zabiegu.

W zakres usług świadczonych w naszej klinice wchodzi komputerowe znieczulenie pacjenta. Dzięki temu zarówno przed, jak i po opracowaniu zęba nie odczuwa dyskomfortu.

Kiedy znieczulenie zacznie działać (co zwykle następuje po upływie kilku minut), dentysta przygotowuje obszar zabiegowy. Jeśli powodem wizyty są zmiany chorobowe, pierwszym krokiem jest oczyszczenie zęba z próchnicy. Nasz stomatolog posługuje się wiertłem dentystycznym, żeby pozbyć się chorych tkanek zęba.

Mężczyzna z białą brodą i w okularach szeroko się uśmiecha

Jak powstaje światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe?

Kolejnym etapem leczenia jest założenie wypełnienia. Przy większych ubytkach musi go poprzedzić nałożenie podkładu, który stanowi barierę ochronną między miazgą zębową a kompozytem. Jeśli by go zabrakło, plomba kompozytowa mogłaby uciskać miazgę i wywoływać tym ból.

W następnym kroku na ząb nakładany jest żel, który ułatwia zespolenie masy kompozytowej z jego powierzchnią. Po przygotowaniu podłoża dentysta przepłukuje je, dokładnie osusza, a potem smaruje tzw. bondem. To specjalny płyn, który wymaga naświetlenia lampą polimeryzacyjną, żeby stwardnieć.

Ostatni element to wypełnienie ubytku. Na podkład trafia pierwsza warstwa kompozytu i również – tak jak bond – jest poddawana działaniu lampy. Finalnie będzie ich kilka i każdą stomatolog będzie naświetlać, aż uzyska satysfakcjonujący efekt.

Jak wygląda dopasowanie kompozytów?

Specjalista stara się dopasować nakładany materiał do zębów pacjenta. Po utwardzeniu modeluje masę tak, aby światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe nie różniło się wizualnie od pozostałych zębów i nie było odczuwalne.

Pacjent jest proszony o sprawdzanie powierzchni językiem. Jeśli wyczuje jakąś nierówność, ostrą krawędź lub nie będzie mógł zacisnąć szczęk, dentysta skoryguje kształt kompozytu.

Dopasowanie plomby do zgryzu pacjenta jest bardzo ważne. Materiał musi być na tej samej wysokości co powierzchnie sąsiadujących zębów, inaczej może sprawiać trudności przy jedzeniu lub domykaniu ust.

Celem dentysty jest nie tylko pozbycie się chorych tkanek zęba i zastąpienie ich kompozytem. Założenie wypełnienia przywraca uzębieniu funkcjonalność, a prócz tego może poprawić jego wygląd.

Wypełnienia kompozytowe zawierają specjalne pigmenty, dzięki czemu można dopasować ich barwę do odcienia szkliwa. Możliwość dobrania koloru kompozytu sprawia, że uzupełnienie będzie praktycznie niewidoczne.

Kobieta z siwymi włosami radośnie się uśmiecha

Kiedy wypełnienie kompozytowe się nie sprawdzi?

Procedury z użyciem wypełnień kompozytowych przeprowadzamy w wielu sytuacjach, niemniej nie zawsze zdają egzamin. Przy znacznych ubytkach tkanek trwałość kompozytów może nie być zadowalająca. Zwiększa się wtedy ryzyko pęknięć w materiale, powstania szczelin i dolegliwości bólowych.

Przy dużych ubytkach może być konieczne usunięcie zmienionych chorobowo tkanek w kanałach. Osoby z zapaleniem miazgi zębowej kierujemy na zabiegi z zakresu endodoncji. W zależności od przypadku może się okazać, że pacjent będzie wymagać dłuższego leczenia kanałowego.

Po usunięciu tkanek zainfekowanych stomatolog oczyszcza i dezynfekuje kanał zęba, następnie wypełnia go naturalną substancją o nazwie gutaperka. To metoda, którą wykorzystujemy przy znacznym uszkodzeniu zęba, gdy kompozyt nie wystarczy do uzupełnienia braków.

Zalety i wady kompozytu

Jak każde rozwiązanie stosowane w stomatologii, światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe ma zalety i wady. Jednym z najważniejszych plusów białych plomb jest stosunkowo nieduży koszt. W porównaniu z licówkami porcelanowymi czy innymi pracami protetycznymi kompozyt jest niedrogi.

Materiał wykazuje wysoką odporność na ścieranie i pękanie, co czyni z niego produkt bardzo bezpieczny. Warto podkreślić też trwałość wypełnień kompozytowych, a także możliwość oszczędzenia tkanek zęba. Przy dopasowywaniu materiału specjalista nie musi usuwać więcej niż to niezbędne.

Kolejny atut to szczelność. Przyleganie plomby do tkanek zęba zapobiega odkładaniu się resztek jedzenia, które mogłyby doprowadzić do próchnicy.

Ostatnia zaleta to możliwość precyzyjnego dobrania barwy kompozytu do koloru zębów, dzięki czemu jest praktycznie niezauważalny.

Starszy mężczyzna w koszuli siedzi na kanapie i się uśmiecha

Światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe a przebarwienia

Mówiąc o wadach białej plomby, nie można pominąć znaczenia odpowiedniej pielęgnacji zębów, diety oraz trybu życia. Światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe może się z czasem przebarwić, szczególnie gdy pacjent stosuje używki lub pali papierosy. Kompozyty przebarwiają się na skutek częstego picia kawy, herbaty oraz innych barwiących napojów. Trzeba wziąć pod uwagę konieczność wymiany materiału.

Wypełnienia kompozytowe są trwałe, ale nie tak jak ich starszy, mniej estetyczny odpowiednik amalgamat. Do wad należy zaliczyć również ryzyko pękania przy dużych ubytkach. Pacjentom z rozległymi uszkodzeniami lub brakami tkanek specjalista doradzi inne rozwiązanie.

Ile kosztuje wypełnienie zęba kompozytem?

Jeżeli chodzi o koszt wypełnienia kompozytowego, jest uzależniony od kilku czynników, przede wszystkim od rozległości ubytku. Niewielkie zmiany tkanek zęba nie będą wymagać dużych nakładów pracy. Co za tym idzie, leczenie nie będzie drogie. Jeżeli po opracowaniu zęba stomatolog zużyje więcej materiału oraz będzie dłużej dopasowywał masę do zgryzu pacjenta, analogicznie cena wypełnienia kompozytowego będzie wyższa.

Jak przedłużyć efekty leczenia?

Aby cieszyć się ładnym uśmiechem, należy dbać o higienę jamy ustnej i zgłaszać się na przeglądy stomatologiczne. Podczas kontroli nasz specjalista sprawdzi stan uzębienia, a jeśli zauważy np. nowe zmiany próchnicowe, wdroży odpowiednie leczenie.

Dobrym pomysłem będzie ograniczenie barwiących napojów i pokarmów, a także rezygnacja z używek. To przedłuży estetyczny wygląd oraz trwałość wypełnień kompozytowych.

Estetyczne wypełnienia kompozytowe w naszym gabinecie

W naszym gabinecie pomagamy pacjentom wyleczyć choroby zębów i poprawić ich wygląd. Światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe to rozwiązanie wielu problemów stomatologicznych, od próchnicy po uszkodzenia mechaniczne. Stosujemy kompozyt do uzupełniania tkanek zęba w małoinwazyjnych zabiegach w znieczuleniu. Przeprowadzamy je u osób dorosłych oraz dzieci. Oferujemy też inne metody, dobierane indywidualnie do stanu uzębienia.

Godziny otwarcia

Poniedziałek

9.00 do 16.00

Wt-czw

14.00 do 20.00

Piątek

14.00 do 20.00