Zdjęcie panoramiczne

W ramach usług dentystycznych wykonujemy m.in. zdjęcia panoramiczne i tomografię komputerową. Diagnostyka RTG umożliwia nam analizę i ocenę uzębienia pacjentów. Pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości, dając szansę uniknięcia bardziej złożonych zabiegów. Stanowi istotne wsparcie w planowaniu leczenia, dlatego korzystają z niej zarówno specjaliści chirurgii stomatologicznej, jak i ortodoncji czy implantologii.

Badania obrazowe – czemu są tak ważne?

Udzielamy pomocy pacjentom, którzy zgłaszają się do nas z różnymi problemami uzębienia. Mogą to być schorzenia przyzębia, wady zgryzu czy ubytki wymagające uzupełnienia. Podczas konsultacji sprawdzamy, w jakim stanie są zęby i dziąsła pacjenta. Podstawowe narzędzia diagnostyczne pozwalają jedynie na powierzchowną ocenę, bez możliwości wykrycia zmian położonych głębiej – włącznie z chorobami miazgi. Mając to na względzie, nasz stomatolog często zleca dodatkowe badania takie jak pantomogram lub tomografia komputerowa.

Obrazowanie tego typu umożliwia precyzyjną wizualizację szczęki i żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Diagnostyka wykorzystuje odpowiednio dostosowaną dawkę promieniowania do podglądu wewnętrznych struktur jamy ustnej. Zdjęcie panoramiczne przedstawia jednowymiarowy, a tomograf – trójwymiarowy obraz. Druga technika dostarcza więcej danych, dlatego sięgamy po nią w trudniejszych przypadkach, które wymagają bardziej złożonego postępowania.

Mężczyzna siedzi na fotelu dentystycznym i ogląda zdjęcie panoramiczne swojego uzębienia.

Zdjęcia panoramiczne – wskazania

Pacjent może zostać skierowany na badania RTG z wielu powodów. Między innymi, stomatolog podejmuje decyzję o diagnostyce, gdy zauważy, że zęby zostały zaatakowane przez próchnicę. Zdjęcie panoramiczne pomaga wtedy ustalić, czy to próchnica głęboka i ułatwia wykrycie jej źródła. Prócz tego jest przydatne przy ocenie zaawansowania paradontozy oraz innych chorób przyzębia.

Pantomogram, znany też jako panorama, sprawdza się przy badaniu zmian w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych lub kości szczęki. Wykrywa torbiele oraz różnego rodzaju uszkodzenia zębów. Wykonywanie zdjęć RTG pomaga naszym specjalistom uwidocznić zmiany okołowierzchołkowe, które mogą być wynikiem np. infekcji korzenia zęba.

Kiedy dentysta zleca pantomogram?

Poza głęboką próchnicą, schorzeniami przyzębia oraz innymi zmianami, które wymagają leczenia stomatologicznego, przesłanką do diagnostyki RTG mogą być niektóre zabiegi chirurgiczne. Dotyczy to m.in. procedur u pacjentów z urazami twarzoczaszki. Przy pomocy pantomogramu możemy dokonać analizy uszkodzeń żuchwy i szczęki, złamań korzeni zębowych etc.

Wykonywanie zdjęć w technice cyfrowej pomaga przy określaniu lokalizacji zębów zatrzymanych. Obrazowanie usprawnia ekstrakcje (w tym chirurgiczne usuwanie ósemek), ponieważ dentysta wie, jak ustawiony jest dany ząb. Dysponuje też wiedzą o jego rozmiarach i położeniu względem sąsiadujących zębów. To znacząco ułatwia mu manewrowanie narzędziami w trakcie zabiegu.

Panoramiczne zdjęcie a planowanie zabiegów

Nierzadko na diagnostykę RTG kieruje pacjenta ortodonta. Zdjęcia dają większą pewność podczas problematycznych ekstrakcji, ale mogą też pomóc przy korekcie ustawienia zębów. Obrazowanie pozwala lekarzowi ustalić, czy uda się np. uniknąć usuwania zębów przy stłoczeniach. Może też pomóc mu opracować ścieżkę postępowania u osoby, która nie ma zawiązków zębów stałych. Łatwiej będzie przywrócić funkcjonalność uzębienia i estetykę uśmiechu, gdy poznamy przyczynę problemu.

Dzięki diagnostyce możemy się dowiedzieć, w jakim stanie są zatoki szczękowe oraz czy u pacjenta nie brakuje tkanki kostnej. RTG przyniesie odpowiedź na pytanie, czy przed wszczepianiem implantów trzeba przygotować podłoże. Jeśli natychmiastowa implantacja jest niemożliwa, obrazowanie pozwoli dobrać optymalną ilość bio materiału potrzebnego do odbudowy kości. Ponadto implantolog będzie miał pewność, jak wprowadzić implant, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Zdjęcie panoramiczne uzębienia pacjenta

Kiedy stomatolog kieruje na tomograf?

Jak padło wyżej, niekiedy panorama nie wystarczy do uzyskania pełnego obrazu struktur jamy ustnej. W takich przypadkach nasi specjaliści kierują pacjentów na dodatkowe badania – tomografię komputerową. Zlecają ją osobom przed złożoną ekstrakcją, z problemem zęba zatrzymanego w dziąśle lub z paradontozą. Kolejna grupa to ludzie wymagający leczenia endodontycznego (również powtórnego), a także pacjenci przed procedurami ortognatycznymi. Tomografia może obejmować kilka zębów (wycinkowa), szczękę bądź żuchwę. Jej zakres ustala lekarz prowadzący.

Wykonywanie tomografu to rozwiązanie w przypadku, gdy doszło do urazu w obrębie twarzoczaszki. Przesłanką do RTG będzie złamanie żuchwy czy np. ciało obce zatopione w szczęce. Dentysta może skierować pacjenta na tomografię przed zabiegami implantologicznymi, żeby ułatwić sobie dobór implantów. Diagnostyka bywa bardzo przydatna również przy analizie i ocenie chorób stawów skroniowo-żuchwowych.

Jak przebiegają badania RTG?

Zarówno panorama, jak i tomograf mają podobny przebieg. Pacjent przez cały czas przebywa pod opieką wykwalifikowanej osoby. Przed badaniem musi zdjąć wszelkie metalowe przedmioty – biżuterię, okulary etc. Otrzymuje fartuch (kamizelkę), który ma za zadanie ochraniać go przed promieniowaniem rentgenowskim. Następnie ustawia się w odpowiednim miejscu i musi stać nieruchomo mniej więcej kilkanaście sekund.

Nasz specjalista udziela wszelkich informacji odnośnie przebiegu procedury. Pomaga pacjentowi włożyć fartuch ochronny, później instruuje go, gdzie należy oprzeć brodę i jak postępować z ustnikiem. Badany musi przytrzymać zębami uchwyt, unieruchamiając w ten sposób głowę. Procedura zajmuje niewiele czasu, a wyniki są dostępne od razu.

Czy do badania RTG trzeba się przygotować?

Do diagnostyki z użyciem tego sprzętu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi być na czczo, ale jeśli planuje wcześniej coś wypić czy zjeść, powinien umyć zęby. Nie chodzi jedynie o komfort w trakcie badania. Uchroni to przed błędnym oznaczeniem zmian, a później odczytem wyników.

Zdjęcie panoramiczne czy tomografia komputerowa to badanie, które wymaga skierowania od lekarza specjalisty.

Czy diagnostyka obrazowa jest bezpieczna?

Diagnostyka obrazowa jest nieinwazyjna i bezbolesna. Niska dawka promieniowania sprawia, że badanie RTG jest bezpieczne, a dodatkowo specjaliści minimalizują ryzyko przez nakładanie pacjentom fartucha ochronnego. Podczas wykonywania zdjęć dążą do tego, aby ekspozycja badanych na promieniowanie rentgenowskie była jak najmniejsza.

Kiedy gabinet odwiedza kobieta w ciąży albo pacjentem jest dziecko, stomatolog decyduje o tym, czy RTG będzie potrzebny do pełnej diagnostyki. W przypadku tomografii komputerowej, gdzie dawka jest nieco wyższa, lekarz zleca takie badanie tylko w razie konieczności.

Diagnostyka RTG Rzeszów

Zajmujemy się wykonywaniem zdjęć RTG uzębienia szczęki, żuchwy i struktur sąsiadujących z zębami. Dzięki temu nasi stomatolodzy rozpoznają zmiany w jamie ustnej w stadium, które umożliwia mniej inwazyjne leczenie. Poza tym zlecamy diagnostykę obrazową (m.in. RTG punktowe, panorama, tomograf) w ramach projektowania uśmiechu. Nasz program zapewnia chętnym aktywny udział na każdym etapie tego projektu.

Godziny otwarcia

Poniedziałek

9.00 do 16.00

Wt-czw

14.00 do 20.00

Piątek

14.00 do 20.00